TECHNICKÁ PODPORA +421 232 272 255
EDI KONZULTÁCIE +421 232 272 210

EDI v automobilovom priemysle

Automotive car icon

EDI umožňuje dokonale koordinovanú a štandardizovanú výmenu logistických informácií medzi OEM (Original Equipment Manufacturers) a ich dodávateľmi.

Automotive

JIT, JIS a Lean production – sotva existuje iné odvetvie, v ktorom sú plynulé procesy také dôležité ako v automobilovom priemysle. Nové trendy, ako je e-mobilita a digitalizácia, prinášajú do dodávateľského reťazca ďalšiu úroveň zložitosti. Riešenie všetkých týchto výziev spočíva v spoločnom jazyku: EDI!

Vzhľadom na vysoké nároky zákazníkov na kvalitu a zvyšovanie časového tlaku je automobilový priemysel jedným z najnáročnejších odvetví pre automatizované nákupné procesy. Koniec koncov, pre výrobu v režime Just-in-Time (JIT) a Just-in-Sequence (JIS) je potrebné vo výrobnom reťazci zostaviť mnoho rôznych komponentov a všetky musia byť v správnom čase na správnom mieste.

Budúca e-mobilita, prepojené riadenie a digitálne služby majú dopad aj na výrobné procesy. Stačí si uvedomiť, že čas cyklu zavádzania nových výrobkov je kratší ako kedykoľvek predtým, výrobky sú čoraz zložitejšie a ich variabilita sa stále zvyšuje. Avšak nie je výnimkou, že rastúci podiel elektroniky a softvéru v automobiloch zvyšuje riziko stiahnutia príslušnej šarže z trhu.

Riešenie výziev dneška a zajtrajška

Kľúčom k zvládnutiu všetkých týchto osobitných výziev v automobilovom priemysle je predovšetkým bezproblémová koordinácia medzi výrobcami OEM a dodávateľmi v celom dodávateľskom reťazci. Iba tak je možné zabezpečiť štíhle a efektívne procesy na výrobnej linke.

Elektronická výmena údajov (EDI) je skvelým pomocníkom pri realizácii tohto cieľa. Táto vysoko výkonná a robustná technológia sa už desaťročia úspešne používa v automobilovom priemysle. EDI je predsa len najefektívnejším a najrýchlejším spôsobom výmeny dokumentov medzi obchodnými partnermi bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú.

EDI je odpoveďou nielen na SÚČASNÉ výzvy v automobilovom priemysle, ako sú:

 • Vysoké nároky na kvalitu a zvyšovanie časového tlaku
 • Čo najrýchlejšia aktualizácia predpovedí dodávok
 • Spracovanie a plnenie dodacích termínov požadovaných klientmi
 • Poskytovanie správnych identifikačných údajov o výrobkoch, obaloch, miestach dodania atď.
 • Špecifikácie pre generovanie logistických štítkov, napríklad GTL – Global Transport Label
 • Dodržiavanie právnych a daňových predpisov

…ale je aj odpoveďou na BUDÚCE výzvy:

 • Stále kratšie výrobné cykly
 • Neočakávané problémy s dodávkami a tovarom
 • Vplyv inovácií, ako sú CI, cloud, Big Data a IoT
 • E-mobilita – integrácia nových generácií vozidiel do existujúcich výrobných štruktúr
 • Vznik nových a zložitých digitálnych ekosystémov (napr. pri spolupráci zavedených dodávateľov s novými)

Riešenia pre všetky požiadavky

V závislosti od danej situácie a požiadaviek existuje niekoľko možností EDI komunikácie. Napríklad EDI integrácia je riešenie na odosielanie a prijímanie dokumentov priamo prostredníctvom vlastného ERP systému spoločnosti vďaka priamemu prepojeniu so systémami obchodných partnerov. Webové EDI je skvelou voľbou pre malých partnerov, ktorí nemajú vlastný ERP systém alebo nie sú pripravení na EDI integráciu. Umožňuje im vymieňať si EDI správy prostredníctvom webového rozhrania EDI platformy.

digital connection worldwide

EDI integrácia pre integrované procesy

EDI integrácia je riešenie na odosielanie a prijímanie dokumentov priamo prostredníctvom vlastného ERP systému spoločnosti vďaka priamemu prepojeniu so systémami obchodných partnerov. K dispozícii sú všetky relevantné EDI štandardy pre automobilový priemysel, ktoré poskytujú maximálnu flexibilitu pre komunikačné procesy s vašimi obchodnými partnermi.

 

Prejsť na riešenie EDI integrácie

paperless supply chain

Webové EDI pre automobilový priemysel

Webové EDI predstavuje jednoduchý a cenovo výhodný spôsob výmeny dokumentov s obchodnými partnermi. Webové EDI je tiež skvelou voľbou na prepojenie dodávateľov automobilového priemyslu s veľkými výrobcami (OEM). Dodávatelia budú pripravení používať EDI okamžite a bez nutnosti inštalácie zložitej IT infraštruktúry.

 

Prejsť na riešenie Webové EDI

Najpoužívanejšie EDI správy v automobilovom priemysle

 • DELFOR (odvolávka – predpoveď dodávok)
 • ASN/DESADV (avízo o odoslaní/dodávke)
 • DELJIT (odvolávka/objednávka v režime just-in-time)
 • RECADV (potvrdenie o prijatí tovaru)
 • INVOIC (faktúra)

Viac informácií nájdete v našom EDI slovníku

Klienti z automobilového priemyslu

Novinky a zaujímavé informácie o EDI v automobilovom priemysle

EDI između automobilskih dobavljača i proivođača

EDI procesy medzi dodávateľmi komponentov a OEM

Mobilita je niečo, bez čoho sa už nezaobídeme. Všetci sa chceme rýchlo a ľahko dostať z bodu A do bodu B, chceme byť v bezpečí a samozrejme v pohodlí. Úspech v automobilovom priemysle nemožno ponechať na náhodu, pretože hladký priebeh procesov v dodávateľskom reťazci je kľúčový.

 

PREČÍTAJTE SI VIAC

Welding-Robots-Automotive-IndustryGEWE-TEC využíva EDI vo svete automotive

Slovenská pobočka nemeckej spoločnosti GEWE-TEC, ktorá úspešne pôsobí v oblasti automotive, bola založená len nedávno. Hneď v úvode prebehlo dôkladné vyhodnotenie potrieb spoločnosti s prioritou na zabezpečenie požiadaviek svojich zákazníkov. Jednou z hlavných priorít sa následne stala implementácia EDI komunikácie.

 

PREČÍTAJTE SI VIAC

Prečo si vybrať EDITEL?

EDITEL má viac ako 40 rokov skúseností ako medzinárodný poskytovateľ EDI služieb so silným zastúpením v oblasti strednej a východnej Európy. Vďaka fúzii v roku 2018 s českou spoločnosťou TELEDIN, ktorá sa zameriavala výhradne na automobilový priemysel, EDITEL teraz prevádzkuje vysoko špecializované kompetenčné centrum pre automobilový a výrobný sektor.

To je kľúčovým faktorom v dodávateľskom reťazci automobilového priemyslu a rozhodujúca konkurenčná výhoda pre zákazníkov všetkých veľkostí. Tím EDI odborníkov v spoločnosti EDITEL má hlboké odborné znalosti o používaných štandardoch v automobilovom priemysle a hlboké znalosti všetkých procesov v tomto neustále sa meniacom odvetví.

Na základe týchto odborných znalostí a skúseností poskytujeme profesionálnu zákaznícky orientovanú podporu vo všetkých EDI oblastiach – v prospech našich klientov a obchodných partnerov. Sme tak ideálnou voľbou pre implementáciu akéhokoľvek konceptu alebo riešenia pre automatizáciu dodávateľského reťazca v automobilovom priemysle.

Veľmi radi vám pomôžeme nájsť optimálne riešenie na mieru vašim potrebám. Kontaktovať spoločnosť EDITEL.

Aktivujte si prosím súbory cookie v nastaveniach Vašeho prehliadača pre prezeranie webovej stránky v plnom rozsahu.
V súčasnosti používate staršiu verziu prehliadača, ktorá môže spôsobovať chyby v zabezpečení a znižovať užívateľský komfort.
learn how to easily update your browser.