TECHNICKÁ PODPORA +421 232 272 255
EDI KONZULTÁCIE +421 232 272 210

Od EDI k EDITELu

80. roky: Začiatky

Rakúske obchodné spoločnosti a ich dodávatelia už vedia o mnohých výhodách elektronickej výmeny dát (EDI). Optimalizácia a harmonizácia dodávateľského reťazca prostredníctvom štandardizovaných EDI správ zvyšuje ich efektivitu, kvalitu a šetrí ich náklady.

Štandardy sú nevyhnutným základom pre výmenu štruktúrovaných dát medzi obchodnými partnermi. Vďaka globálnemu identifikačnému systému EAN Austria (dnes GS1 Austria) sú dodávatelia (GLN), produkty (GTIN) a prepravné jednotky (SSCC) označované štandardizovanými, globálne univerzálnymi číselnými kódmi.

1987: Založenie ECODEX

Spolu s renomovanými rakúskymi spoločnosťami vyvíja EAN Austria bezpečnú eBusiness platformu ECODEX (Electronic Commercial Data Exchange) pre štandardizovanú elektronickú výmenu obchodných dát. Platforma je neustále rozvíjaná a prispôsobovaná požiadavkám trhu. Za krátky čas sa ECODEX stáva najväčšou a najvýznamnejšou EDI platformou pre oblasť rýchloobrátkového tovaru v Rakúsku.

Komunikácia je založená na štandarde správ EANCOM®, vyvinutom spoločnosťou EAN (GS1) ako subset štandardu United Nations / Electronic Data Interchange for Administration, Commerce and Transport). V súčasnosti EANCOM® umožňuje zasielať viac ako 40 najdôležitejších obchodných dokumentov, ako sú faktúry, objednávky, dodacie listy, bankové výpisy, inštrukcie k preprave a pod.

1990 – 2004: Naprieč odvetviami a krajinami

S viac než 60 miliónmi transakcií je ECODEX najväčšou EDI službou v Rakúsku. Technológia sa čoskoro používa nielen v oblasti rýchloobrátkového tovaru, ale taktiež v DIY (Do It Yourself), nábytku, vo farmaceutickom priemysle, doprave/logistike, vo finančnom sektore a štátnej správe. ECODEX už nespája iba rakúskych zákazníkov, ale vďaka spolupráci so zahraničnými poskytovateľmi IT si spoločnosti vymieňajú obchodné dáta i so svojimi zahraničnými partnermi.

V roku 1994 vzniká na českom trhu spoločnosť EDITEL CZ, ktorá sa špecializuje na elektronickú komunikáciu v sektore bankovníctva a rýchloobrátkového tovaru a patrí medzi priekopníkov elektronickej výmeny dát v Českej republike.

2004: Z ECODEXu sa stáva eXite®

Po viac ako 16 rokoch sa z ECODEXu stáva eXite® Business Integration Network. EAN Austria uvádza v roku 2004 na trh novo vyvinutú platformu eXite®, ktorá ponúka vyššiu bezpečnosť, spoľahlivosť, flexibilitu a modernú technológiu. EAN Austria otvára s platformou eXite® bránu do budúcnosti EDI.

2008: Založenie EDITEL Austria

GS1 Austria (premenovanie z EAN na GS1 prebehlo v roku 2005) vyčleňuje divíziu eBusiness/eCom a zakladá úplne samostatnú dcérsku spoločnosť EDITEL Austria, ktorá je zodpovedná za kompletnú prevádzku platformy eXite®. EDITEL Austria preberá zároveň do svojho vlastníctva aj spoločnosť EDITEL CZ, ktorú skupina GS1 kúpila v roku 2007. V rovnakom roku došlo i ku vzniku pobočky EDITELu na Slovensku.

2008 – súčasnosť: Vedúci poskytovateľ EDI v strednej a východnej Európe

EDITEL neustále rozširuje svoje EDI služby. Skupina EDITEL je zastúpená prostredníctvom dcérskych spoločností a rozsiahlej siete franšízových partnerov v celom regióne strednej a východnej Európy. EDITEL má sídlo v Rakúsku a prevádzkuje svoje pobočky na Slovensku, v Chorvátsku, Českej republike, Maďarsku, Poľsku, v Srbsku a Slovinsku.

Rodina produktov EDITELu poskytuje riešenie pre organizácie všetkých veľkostí, od malých a stredných spoločností až po veľké podniky. Cieľom skupiny EDITEL je naďalej rozvíjať potenciál využitia EDI a poskytovať modernú výmenu dát medzi obchodnými partnermi.

Aktivujte si prosím súbory cookie v nastaveniach Vašeho prehliadača pre prezeranie webovej stránky v plnom rozsahu.
V súčasnosti používate staršiu verziu prehliadača, ktorá môže spôsobovať chyby v zabezpečení a znižovať užívateľský komfort.
learn how to easily update your browser.