TECHNICKÁ PODPORA +421 232 272 255
EDI KONZULTÁCIE +421 232 272 210

OMV zrýchľuje svoj dodávateľský reťazec pomocou EDI

OMV-petrol-station_l

Pre každého z nás vodičov je návšteva čerpacej stanice zvyčajne spojená nielen s nevyhnutným doplnením paliva do našich vozidiel, ale aj s využitím množstva ďalších služieb, ktoré pomáhajú zlepšiť náš celkový komfort na cestách.

Spoločnosť OMV je so svojimi 140 stanicami v Českej republike a takmer 100 stanicami na Slovensku skúseným prevádzkovateľom práve takýchto multifunkčných servisných centier. Občerstvenie v podobe denne čerstvých pochúťok, studených a teplých jedál, širokej ponuky nápojov a prémiovej kávy je na staniciach OMV štandardom. Aby však bolo možné denne a na toľkých miestach garantovať takú vysokú kvalitu tovaru, je nevyhnutné v spolupráci s overenými dodávateľmi zaviesť efektívne, bezchybné a rýchle procesy v podobe výmeny elektronických obchodných dokladov – t. j. EDI.

„Pri rozvoji EDI na Slovensku a jeho novom spustení v Českej republike sme sa potrebovali spoľahnúť na skúseného partnera. EDITEL sa v tejto úlohe dokonale osvedčil, preto sa tešíme na užšiu spoluprácu pri ďalšom rozvoji, pretože EDI má pre nás stále veľký potenciál.“ Nándor Majzik, Senior Expert IT Coordination & Demand Manager OMV CZ/SK/HU

EDI komunikácia – spoločný jazyk čerpacích staníc a dodávateľov

Spoľahlivá výmena štandardizovaných EDI dokumentov sa pre spoločnosť OMV stala nevyhnutným nástrojom. V skutočnosti EDI nie je pre OMV na Slovensku ničím novým. Už niekoľko rokov si prostredníctvom služieb spoločnosti EDITEL vymieňa tisíce správ ORDERS (EDI objednávky) a INVOIC (EDI faktúry) mesačne s viacerými svojimi dodávateľmi, výrobcami aj distribútormi kvalitných pochutín, najmä bagiet, sendvičov a nápojov. V poslednom roku naberá EDI prevádzka na Slovensku na ďalšom rozmachu a význame vďaka rozvoju spolupráce s obchodným partnerom BILLA, jedným z kľúčových dodávateľov tovaru do siete čerpacích staníc. Vďaka Business Integration Platform eXite plní EDITEL úlohu kľúčového partnera pre obe strany, a to nielen pre samotné technické zabezpečenie EDI prenosov, ale aj ako konzultant pri implementácii a testovaní EDIFACT štruktúr pre objednávky a faktúry. Kombinácia základných správ ORDERS a INVOIC je možná aj preto, že na Slovensku je tovar na jednotlivých čerpacích staniciach priamo vo vlastníctve OMV. OMV je teda priamym fakturačným partnerom dodávateľov.

EDITEL ako skúsený partner

Sesterská spoločnosť OMV v Českej republike sa začiatkom roka 2023 tiež pustila do implementácie EDI. Impulzom je opäť automatizácia základných obchodných procesov s významnými dodávateľmi v Českej republike. Hlavným rozdielom oproti OMV Slovensko je však obchodný model, kde OMV v Českej republike jednotne využíva model nezávislých prevádzkovateľov čerpacích staníc, ktorí sa o maloobchodný predaj tovaru a občerstvenia starajú sami. Každý prevádzkovateľ je teda samostatným fakturačným subjektom. Preto sa OMV okrem štandardného ORDERS zameriava na prijatie správy DESADV (elektronický dodací list), ktorá výrazne urýchľuje príjem tovaru na danej čerpacej stanici a môže byť spracovaná v rámci jednotného pokladničného systému čerpacích staníc. Kombinácia týchto správ tak prináša najvyššiu efektivitu. Spoločnosť JIP Východné Čechy, a.s., sa stala pilotným EDI partnerom spoločnosti OMV ČR, kde vďaka rýchlej a ústretovej spolupráci funguje ORDERS pre vybrané čerpacie stanice OMV a dokončuje sa testovanie správy DESADV. Po slovenskom vzore je EDI implementované aj v Českej republike so spoločnosťou BILLA, kde už prebehli prvé testy ORDERS.

Rozvoj segmentu potravín a prémiového občerstvenia

V roku 2016 OMV po prvýkrát v Európe ponúkala svoju dnes už známu Fairtrade kávu a výrazne sa zamerala na svoj sortiment občerstvenia na cesty. Výsledkom bolo rozšírenie sortimentu o čerstvo pripravené sendviče podľa receptúry uznávaného talianskeho šéfkuchára a reštaurátora Emanueleho Ridiho. Dôležitosť kvality občerstvenia a kávy vzrástla aj s rozvojom a modernizáciou oddychových zón vo vnútri čerpacích staníc, čo potvrdzujú aj súčasné aktivity spoločnosti.

O spoločnosti

OMV-logoSpoločnosť OMV (predtým Österreichische Mineralölverwaltung, ÖMV) bola založená v roku 1956 so sídlom vo Viedni. Prevádzkuje sieť viac ako 2 500 čerpacích staníc v strednej Európe. Spoločnosť je jednou z najväčších spoločností v Európe. Pôsobí v 13 krajinách a zamestnáva viac ako 34 000 ľudí. OMV Slovensko, s.r.o. je súčasťou vedúceho koncernu v strednej a východnej Európe, ktorý sa zaoberá ťažbou a spracovaním ropy a zemného plynu. Okrem prevádzkovania siete čerpacích staníc predáva široký sortiment mazív, olejov a iných produktov pre priemyselné využitie, pomocných prípravkov (čistiace zmesi, nemrznúce kvapaliny a pod.), asfaltov, bitúmenov, a samozrejme motorových a prevodových olejov pre automobily, a ďalšie mechanizmy. Úspešne pôsobí na slovenskom trhu od roku 1991 a prevádzkuje sieť 98 čerpacích staníc, z toho 2 čerpacích staníc Avanti. V októbri 1991 otvorila svoju prvú stanicu na diaľnici D1 v Pávove, vtedy ešte pod značkou ÖMV. Dnes prevádzkuje 140 čerpacích staníc v Českej republike, a naďalej vychádza v ústrety svojim zákazníkom, ktorí čerpacie stanice čoraz viac vnímajú ako miesto pohodlného odpočinku a kvalitného občerstvenia na cestách.

Symbolic image copyright OMV
Logo copyright OMV

Aktivujte si prosím súbory cookie v nastaveniach Vašeho prehliadača pre prezeranie webovej stránky v plnom rozsahu.
V súčasnosti používate staršiu verziu prehliadača, ktorá môže spôsobovať chyby v zabezpečení a znižovať užívateľský komfort.
learn how to easily update your browser.