TECHNICKÁ PODPORA +421 232 272 255
EDI KONZULTÁCIE +421 232 272 210

Ako v zemi Cessator začali vyrábať bicykle a čo to spôsobilo

bicykle v zemi Cessator

V jednej ďalekej krajine zvanej Cessator sa tamojšia vláda rozhodla, že sa už nechce pozerať na to, ako miestni obyvatelia priberajú a prestávajú športovať. Jednému šikovnému ministrovi menom Athleticus napadlo, že by mohli v školách rozbehnúť projekt „Bicykel každému školákovi“. Na kopci neďaleko ministerstva žila vedma Venefica a za tou sa minister Athleticus vydal…

„Venefica, potreboval by som vedieť, koľko bicyklov bude treba pre všetkých školákov v krajine,“ povedal Athleticus. „To nikto presne nevie, ale možno by stačilo zistiť, koľko tabletov ste minulý rok rozdali školákom,“ povedala Venefica. A tak si minister nechal zisiť, koľko ich vláda nakúpila. A „vyšlo“ z toho číslo 102 000. Toto číslo vedeli preto, lebo minulý rok prišla vláda s programom „Tablet každému školákovi.“ A také množstvo tabletov bolo rozdaných deťom. Znamenalo to, že každý školák dostal svoj tablet. Vyrobil ich jeden známy a veľký výrobca elektroniky a dodal ich všetky naraz. Výhoda bola v tom, že deti prestali do školy nosiť objemné školské batohy s učebnicami a namiesto toho mali všetko v tablete. Vedľajší efekt na seba nenechal dlho čakať. Deti trávili v škole približne 5 hodín denne na tablete a neodložili ho, ani keď prišli domov. Prestali hrať futbal, liezť po stromoch a chodiť na prechádzky. Namiesto toho sa rôzne firmy snažili vyvíjať ďalšie počítačové hry, napríklad hranie futbalu alebo strieľanie mimozemšťanov. A iné firmy, ktoré ponúkali seriály a filmy online, mali tiež úspech.

A keď sa konali tradičné preteky detí so susedným štátom, deti z Cessatoru nezískali ani jednu medailu. A to sa stalo prvýkrát po dvadsiatich rokoch, od kedy sa preteky konali. Pri pohľade do výsledkovej listiny sa minister Athleticus zhrozil a začal usilovne premýšľať, ako ten nepriaznivý stav zvrátiť. Bol totiž veľmi súťaživý a nemohol pochopiť, prečo sa deti športu nevenujú v dostatočnej miere. Spolu s iným ministrom, ktorý sa volal Salus, vymysleli plán, ktorý počítal s tým, že aspoň 2 hodiny týždenne strávia deti v škole na bicykli. A tak vznikol projekt „Bicykel každému školákovi.“ Keď tento projekt vláda schválila, nariadila školám, aby si urobili školské sklady bicyklov. Tak sa zistilo, že v krajine nie je dostatok výrobcov bicyklov a školy si nemajú odkiaľ nové bicykle zaobstarať. A nevedelo to ani ministerstvo školstva na čele s ministrom Astutom. Minister Astutus teda zariadil, že každému novému výrobcovi bicyklov bude vyplatená špeciálna odmena za každý vyrobený kus. Nechal teda vytvoriť riadnu technickú dokumentáciu, v ktorej popísal, ako má bicykel vyzerať, a aké komponenty má obsahovať.

Vyrobiť nový bicykel nie je vôbec žiadna zábava. Bolo potrebné veľké množstvo bicyklov a výroba každého kusu aj „chvíľu“ trvá. Aby mala vláda dokonalý prehľad o tom, koľko bicyklov bude k dispozícii, otvorila špeciálny sklad a zamestnala v nej mladíka menom Vigilans. A tu sa začína odvíjať nový príbeh – o vyťaženosti, strese a chybovosti. S tým, ako vláda začala odmeňovať každého, kto podľa jej plánu vyrobil bicykel a priniesol ho do skladu, tak sa pracovná vyťaženosť Vigilansa zvyšovala. Musel každý bicykel zaevidovať, skontrolovať jeho kvalitu, vystaviť príslušné doklady a aj ho fyzicky uskladniť. Trvalo mu to dlho a občas urobil aj chybu. Bol to veľký tlak a Vigilans sa z toho skoro zrútil. Sedel skleslo v kresle a nedokázal sa pohnúť. Ešte že sa v sklade pohybovalo dievča s magickými schopnosťami, ktorú všetci volali Editel. Všimla si, že Vigilansovi nie je práve najlepšie a dala sa s ním do reči. Zistila, že najväčšiu časť dňa mu zaberá administratíva, ktorá je spojená s tým, aby každého výrobcu bicyklov zaregistroval do systému. Už pred nejakou dobou si vláda od Editelinho dedka zaobstarala špeciálny systém, ktorý dokázal viesť archív rôznych dokladov k rôznym dodávkam. Museli len zistiť základné dáta o dodávateľovi a správne mu vykonať konfiguráciu. Často sa na niečo zabudlo a ešte bolo nutné telefonovať, a zisťovať späť. A na toto nemal Vigilans tú správnu trpezlivosť. V systéme bolo dodávateľov len pár, ale žiadny výrobcovia bicyklov.

Editel a jej riešenie

Ako som už hovoril – Editel mala magické vlastnosti a tak zvládala komunikáciu s dodávateľmi výborne. Bola milá a dokázala sa rýchlo a jednoducho opýtať na potrebné údaje. Dokázala všetko potrebné pripraviť tak, aby mohli dodávatelia ihneď dodávať bicykle do skladu, kde si ich mohol Vigilans prevziať. Vigilans sa tak vôbec nemusel venovať komunikácii s výrobcami bicyklov a mohol sa plne sústrediť na to, kam bude bicykle v sklade ukladať, a na ktorú školu má poslať príslušné množstvo kusov. Pri každej návšteve zákazníka v sklade počul Vigilans o tom, ako sa zákazníci skvele dohodli so slečnou Editel a ako si mysleli, že dodávať bicykle do skladu bude administratívne náročné. Nielen, že sa dokumenty nemuseli vytvárať, ale zároveň všetka dokumentácia ku každému vyrobenému bicyklu bola ihneď k dispozícii. A navyše všetci dodávatelia boli oboznámení ako dodávať potrebné dáta o vyrobených bicykloch – súčasťou bolo aj zaškolenie. To ocenil najmä Vigilans, keď ho minister Astutus žiadal o podrobnú správu o tom, koľko výrobcov bicyklov je v krajine, koľko ich už dodali, a zároveň si z toho vedel vypočítať, akú odmenu bude potrebné výrobcom vyplatiť. Editel ho všetko naučila.

A aj pán minister sa necítil tak zle, keď ho Editel zaúčala, ako si má prezrieť potrebné informácie z elektronického systému. Keď bolo časom nutné zistiť, koľko bicyklov dostala konkrétna škola, Astutus bol schopný toto číslo zistiť rýchlo a sám bez cudzej pomoci. Vigilans sa do Editel zamiloval. Požiadal ju o ruku a ona súhlasila. Konala sa veľká svadba, kam prišli všetci ministri aj mnohí dodávatelia. A všetci im priali len to najlepšie.

A čo vy? Nasadil vám príbeh chrobáka do hlavy? Myslíte si, že aj v reálnom svete musíte mať nadprirodzené schopnosti, aby ste si mohli zaobstarať aplikácie od Editelu? Bojíte sa toho, ako zvládnete pripraviť svojich dodávateľov na to, aby ste s nimi mohli komunikovať elektronicky? Máte veľa dodávateľov? Kontaktujte EDITEL, radi s vami všetko preberieme a navrhneme bezproblémové riešenie správ vašich partnerov v našich aplikáciách.

Váš EDITEL Tím

Icon \'i\'

O spoločnosti EDITEL

EDI Blog

EDITEL je medzinárodným popredným poskytovateľom služieb v oblasti elektronickej výmeny dokumentov EDI (z anglického originálu Electronic Data Interchange), ktorý sa špecializuje na optimalizáciu procesov dodávateľského reťazca. Spoločnosť poskytuje služby klientom v mnohých rôznych odvetviach.

Symbolic image copyright Freepik

Aktivujte si prosím súbory cookie v nastaveniach Vašeho prehliadača pre prezeranie webovej stránky v plnom rozsahu.
V súčasnosti používate staršiu verziu prehliadača, ktorá môže spôsobovať chyby v zabezpečení a znižovať užívateľský komfort.
learn how to easily update your browser.