TECHNICKÁ PODPORA +421 232 272 255
EDI KONZULTÁCIE +421 232 272 210

Ice Cube – tento systém nezamrzne

Ľadová guľa Ice Cube Hungary, ktorá oslovuje spotrebiteľov chladiacimi riešeniami EDI

Elektronické podpisovanie faktúr PKI

Päťdesiat ton ľadu denne, tisíce faktúr a dodacích listov – tieto čísla už nie sú pre Ice Cube Hungary výzvou, sú skôr dôležitou súčasťou každodenného života. Vďaka neustálemu vývoju, odhodlanosti a elektronickej výmene dát.

50 ton ľadu denne namiesto 50 kg

„Naším cieľom bolo prísť s úplne novým typom podnikania, ktoré v Maďarsku nemá obdobu,“ povedal o začiatkoch generálny riaditeľ Tamás Ónodi. Nápad prišiel od našich príbuzných, ktorí žijú v Spojených štátoch,  aby sme sa pokúsili rozšíriť a spopularizovať výrobu ľadu aj u nás doma. Môžeme povedať, že sme to boli my, kto v krajine zaviedol kultúru konzumácie ľadu.“

Spoločnosť pôvodne vyrábala 50 kg ľadu denne, teraz toto množstvo dosahuje až 50 ton. Spočiatku využívalo veľa ľudí ľad na vonkajšie chladenie, dnes sa ho viac konzumuje v nápojoch, ale má aj rôzne iné priemyselné využitie (mäsový priemysel, farmaceutický priemysel).

Proces výroby ľadu je v skutočnosti oveľa komplikovanejší ako len zmrazovanie vody. Musí byť zabezpečená čistota produktu, a taktiež sa musí zabrániť nežiaducej chuti a zápachu, čo si vyžaduje náležitú infraštruktúru a vysoký stupeň hygieny. Okrem toho, aby sa tento produkt mohol predávať, je  potrebné zabezpečiť aj chladiace boxy. Preto dal Ice Cube Hungary na tento účel k dispozícii 3 000 takýchto chladiacich boxov po celej krajine. Ich výroba sa teda neustále vyvíjala, aby udržala krok s rastúcim dopytom. Zvýšený obrat znamenal aj razantný nárast počtu partnerov, odoslaných faktúr a dodacích listov.

Elektronická výmena dát pri výrobe ľadu

Spoločnosť Ice Cube Hungary je zákazníkom spoločnosti EDITEL Hungary už mnoho rokov. Neustále zavádzajú novinky a aktualizácie, naposledy to bola PKI fakturácia. V závislosti od sezóny zamestnávajú okolo 50 až 70 ľudí. Predtým sa posielali partnerom tisíce faktúr a dodacích listov manuálne. Niekedy chýbal jeden alebo dva dokumenty, ktoré bolo potrebné nahradiť, čo veľmi sťažovalo prácu.

„Spočiatku to bolo cudzie územie aj pre nás, keď prvý hypermarket naznačil potrebu nadviazania EDI spojenia. Hneď potom, ako sme tento systém vytvorili, pocítili sme úľavu. S týmto systémom bolo oveľa jednoduchšie dostať sa k ďalším partnerom a do iných obchodných reťazcov“, prezradil Tamás Ónodi.

Zavedenie elektronicky podpisovaných PKI faktúr pre spoločnosť Ice Cube znamenalo aj ďalšie nové prepojenia. V súčasnosti sú prepojení so všetkými významnými obchodnými reťazcami (TESCO, Spar, Auchan, METRO), ako aj čerpacími stanicami (Shell, MOL, OMV, Lukoil).

Spoločnosť Ice Cube používa SAP, ktorý sa dobre integruje s EDI riešeniami spoločnosti EDITEL. Po uplynutí testovacieho obdobia fungovalo pripojenie bezchybne. „Spočiatku pristupovali kolegovia k tejto novinke opatrne. O tom, že prechod je životaschopný, ich presvedčil fakt, že namiesto veľkého množstva vygenerovaných faktúr, stačilo iba pár kliknutí na klávesnici a faktúry sa mohli posielať partnerom,“ dodáva Tamás Ónodi.

Budúcnosť výroby ľadu

Počas obdobia zásadných obmedzení v dôsledku COVID19, mala spoločnosť Ice Cube Hungary šťastie, že mali dostatok času na to, aby sa mohli venovať rôznym vylepšeniam. Prestoje, ktoré trvali  4 až 6 mesiacov a dočasné zníženie dopytu, umožnili spoločnosti realizovať dôležité vylepšenia vo výrobe.

Podľa ich vyjadrení, od tej doby prebieha na trhu stále určitá forma reorganizácie – najväčší dopyt po ľade z čerpacích staníc je na čerpacích staniciach. A to znamená, že nemáme čas na odpočinok, neustále musíme hľadať príležitosti na rozvoj a inovácie.

Na záver Tamás Ónodi dodal: „Iná cesta nie je. Digitalizácia je budúcnosť – ak chcete uspieť na trhu, nemôžete túto cestu obísť.“

O spoločnosti

Ice Cube Hungary Kft. logó

Ice Cube Hungary Kft. bola založená v roku 1991 ako rodinná firma. Vyrába a distribuuje jedlé kocky ľadu s celoštátnou pôsobnosťou. Majú šesť závodov, ako aj výrobný závod s rozlohou 12 000 m² vo Vácegres a výrobnú halu s rozlohou 3 000 m², odkiaľ sa ich výrobky dodávajú po celej krajine do ďalších závodov. Ročný obrat spoločnosti v roku 2020 bol viac ako 625 000 000 HUF.

Symbolic image copyright Ice Cube Hungary Kft.
Logo copyright Ice Cube Hungary Kft.

Aktivujte si prosím súbory cookie v nastaveniach Vašeho prehliadača pre prezeranie webovej stránky v plnom rozsahu.
V súčasnosti používate staršiu verziu prehliadača, ktorá môže spôsobovať chyby v zabezpečení a znižovať užívateľský komfort.
learn how to easily update your browser.