TECHNICKÁ PODPORA +421 232 272 255
EDI KONZULTÁCIE +421 232 272 210

Expanzia, konsolidácia a modernizácia ako základ úspešného podnikania

alcohol-production_l

V modernom digitálnom svete musí byť každý krok premyslený a efektívny. Medzi spoločnosťami, ktoré si to uvedomujú a moderným technológiám vychádzajú v ústrety, patrí aj jeden z najväčších výrobcov liehovín na Slovensku, spoločnosť ST. NICOLAUS.

So svojou viac ako 150-­ročnou históriou, spája ST. NICOLAUS bohaté skúsenosti so silným dôrazom na inovácie, kvalitu a bezpečnosť. Aj vďaka svojej otvorenosti voči novým technológiám si udržuje silnú vedúcu pozíciu na slovenskom a českom trhu a dosahuje úspechy aj na medzinárodnej úrovni. Spolupráca s lídrom v oblasti elektronickej výmeny dát, spoločnosťou EDITEL, jej umožňuje svoje vízie napĺňať. EDITEL je pre ST. NICOLAUS, a aj pre sesterské spoločnosti v rámci skupiny, dlhoročným technologickým partnerom a poskytovateľom EDI riešení v podobe vhodnej kombinácie produktov a služieb.

Začiatok: Tri rôzne riešenia

V minulosti prevádzkovala táto spoločnosť tri samostatné EDI riešenia pre rôzne časti ich podnikania aj s ohľadom na rôzne informačné systémy. Jedno pre Slovensko, druhé pre Českú republiku, a tretie pre sesterskú firmu BUDIŠ a.s. (pôvodne Slovenské pramene a žriedla, a.s.). Tieto v podstate izolované systémy, neskôr po konsolidácii informačných systémov v rámci skupiny, začali predstavovať výzvu pri vzájomnej koordinácii a komunikácii.

Rok 2012: Migrácia a prvá konsolidácia

V roku 2012 preto prišla prvá veľká zmena – prebehla migrácia EDI riešení a spojenie českého a slovenského EDI do jedného spoločného systému. Riešenie bolo zároveň doplnené aj v tej dobe novou generáciou archivačného systému trustIT.

BUDIŠ a.s.

Firma BUDIŠ a.s., pôvodne Slovenské pramene a žriedla, a.s., bola pred spojením s ST. NICOLAUS tiež dlhoročným klientom spoločnosti EDITEL. Používala podobné EDI riešenie aj archivačný systém trustIT, ktorý však nevyužívala primárne na archiváciu dokladov, ale predovšetkým pre jeho nadstavbový modul BMR (Business Monitoring Reporting). Pridanou hodnotou BMR je vzájomné párovanie nadväzných dokladov, v rámci jednotlivých obchodných prípadov. Tento nástroj je obzvlášť efektívny pre ľahšie vyhodnocovanie stavu spracovania faktúr, ktoré bolo a je pre BUDIŠ nevyhnutné.

Rozširovanie skupiny a zahraničná distribúcia

Vďaka expanzii a rozvoju v rámci tejto skupiny došlo po stupne k jej rozšíreniu o ďalšie sesterské spoločnosti, ktoré taktiež začali využívať EDI komunikáciu. Rovnako interná koordinácia a komunikácia medzi spoločnosťami v skupine začala naberať na dôležitosti a objeme. Dnes skupina sesterských firiem zahŕňa spoločnosti ST. NICOLAUS a.s., ST. NICOLAUS ­ trade, a.s., ST. NICOLAUS ­ trade CZ, a.s., ST. NICOLAUS DIRECT, s. r. o., ST. NICOLAUS ADRIATIC, s.r.o., ST. NICOLAUS Group a.s., BUDIŠ a. s. ST. NICOLAUS ­ trade, ako výhradný distribučný partner španielskej spoločnosti Gonzáles Byass, taktiež rozšíril svoje portfólio obchodných aktivít o zahraničné značky, ako sú brandy Soberano a Lepanto, prémiový gin The London no.1, alebo kvalitné dovážané vína zo Španielska. Úspešne tiež distribuuje aj portfólio značiek francúzskej skupiny La Martiniquaise, ako napr. Gibson’s Gin, či Bumbu rum americkej spoločnosti Sovereign brands.

Skupina ST. NICOLAUS tak dnes dohromady komunikuje prostredníctvom EDI s viac ako 60 obchodnými partnermi.

Rok 2023: Konsolidácia a modernizácia

V roku 2023 znovu prišiel čas na zásadnejšiu zmenu a padlo rozhodnutie pre konsolidáciu EDI riešení všetkých členov skupiny do jedného centrálneho systému a kompletný upgrade na najnovšiu generáciu softvérového EDI riešenia. Došlo tak k zjednoteniu na úrovni používaných produktov, ako aj rozsahu využívaných služieb EDITELu v rámci celej skupiny.

„Pôvodné riešenie, XMLpack, bolo nahradené systémom edisuITe, ktorý funguje ako univerzálny konvertor doplnený o bezpečnostný modul pre digitálny podpis. Archivačné riešenie trustIT s modulom BMR umožňuje prehľadne sledovať a vyhodnocovať stavy obchodných procesov na užívateľskej úrovni. Dovoľuje porovnávanie dokumentov až na úrovni jednotlivých položiek, generovanie užívateľských reportov alebo tzv. autorizovaný export archivovaných dokladov s off­line zobrazením pre potreby kontrolných orgánov alebo audítorských spoločností.,“ zhrnul Tomáš Urminský, Project & Delivery Manager v spoločnosti EDITEL.

„Migrácia EDI riešení šiestich spoločností do jedného spoločného systému pomohla skupine optimalizovať interné zdroje pre IT infraštruktúru a podporila tiež proces virtualizácie a optimalizácie serverovej infraštruktúry. Jednotné riešenie pre všetkých členov skupiny nám umožňuje plne využívať výhody a potenciál EDI komunikácie s obchodnými partnermi nielen dnes, ale aj v budúcnosti,“ doplnil Ing. Peter Blaha, Head of IT Strategy.

„Príklad spoločnosti ST. NICOLAUS a jej sesterských firiem ukazuje, že modernizácia a konsolidácia technológií môže viesť k optimalizácii nákladov spoločne so zvýšením kvality obchodu. Skupina ST. NICOLAUS je pripravená vyjsť v ústrety budúcnosti, navyše aj s dôrazom na inováciu a efektivitu,“ zhodnotil na záver Štefan Sádovský, generálny riaditeľ EDITEL SK&CZ.

O spoločnosti

st.nicolaus_logoSpoločnosť ST. NICOLAUS pôsobí ako najväčší výrobca a distribútor alkoholických nápojov na Slovensku a s distribučnými spoločnosťami v Českej republike, Maďarsku a juhovýchodnej Európe je jedným z kľúčových hráčov aj v strednej Európe. Samotný názov značky sa datuje od založenia prvej rafinérie v roku 1867. Spoločnosť dnes vlastní dva liehovary, moderný liehovar na Slovensku a a destilérku na výrobu ovocných páleniek v Maďarsku. Tovar z jej sortimentu je možné nájsť na viac ako 20 trhoch v Európe, Afrike, Ázii a Severnej Amerike. Až 11 z 20 najpredávanejších výrobkov na slovenskom trhu pochádza práve od spoločnosti ST. NICOLAUS, mnohé sú oceňované za svoju kvalitu na medzinárodných súťažiach od New Yorku až po Hong­Kong.

Symbolic image copyright ST.NICOLAUS
Logo copyright ST.NICOLAUS

Aktivujte si prosím súbory cookie v nastaveniach Vašeho prehliadača pre prezeranie webovej stránky v plnom rozsahu.
V súčasnosti používate staršiu verziu prehliadača, ktorá môže spôsobovať chyby v zabezpečení a znižovať užívateľský komfort.
learn how to easily update your browser.