TECHNICKÁ PODPORA +421 232 272 255
EDI KONZULTÁCIE +421 232 272 210

7 dôvodov, prečo by vaša spoločnosť mala byť súčasťou úspešného EDI príbehu

Úspešné EDI na ceste znázornené 5 šípkami v jednom smere

Úspešné EDI

Vedeli ste, že sa EDI používalo už na začiatku 60. rokov? Pravdou je, že v tej dobe ešte neexistovali EDI normy a údaje sa prenášali prostredníctvom telefónnych liniek alebo ďalekopisu. Už vtedy sa však začal písať úspešný príbeh elektronickej výmeny údajov (EDI) pre obchodné dokumenty. Bez tejto sofistikovanej a neustále sa vyvíjajúcej technológie by sa dnes nezaobišla (a ani nemohla zaobísť) prakticky žiadna firma. Ale prečo vlastne? Prečo bude úspešné EDI zohrávať ešte väčšiu úlohu v budúcej digitalizácii globálneho hospodárstva? Dôvodov je viac.

 1)  Spoľahlivosť EDI

Poznáte príslovie: „Nikdy nemeňte víťazný tím“? Niet divu, že na elektronickú výmenu údajov (EDI) sa spolieha mnoho spoločností na celom svete ako na osvedčenú technológiu. Pre nespočetné množstvo dodávateľov, poskytovateľov služieb a klientov je to nevyhnutná súčasť optimalizácie ich dodávateľského reťazca. Spoľahlivosť je nepochybne jedným z hlavných faktorov úspešného príbehu EDI. Všetko beží hladko ako dobre zohratý tím, ktorý by ste určite nechceli zmeniť.

2)  „Plávať po prúde“ pri elektronickej výmene údajov

Nasledujúca úvaha presne vystihuje EDI: „Technológia, ktorú už toľko rokov používa toľko spoločností na celom svete, musí byť jednoducho dobrá.“ Čoraz viac spoločností očakáva, že ich obchodní partneri budú používať EDI. Čím viac účastníkov dodávateľského reťazca si vymieňa objednávky, dodacie listy, faktúry a iné obchodné dokumenty elektronicky, tým je systém efektívnejší. V podstate ide o „nasledovanie davu“: pridáva sa čoraz viac spoločností, ktoré nechcú zostať technologicky pozadu alebo dokonca stratiť klientov.

3)  Prístup k obchodným dokumentom odkiaľkoľvek

Firmy, ktoré ešte nepoužívajú EDI, sa mohli počas koronavírusu stretnúť so situáciou, keď dodávatelia postupovali obvyklým spôsobom a posielali faktúry do kancelárie. Zamestnanci však pracovali z domu a nemali prístup k faktúram. Digitalizácia procesov prostredníctvom úspešného EDI umožňuje spoločnostiam prístup k obchodným dokumentom odkiaľkoľvek. To je neoceniteľná výhoda, a to nielen vo výnimočných časoch, akými práve prechádzame.

4)  EDI a bezpečnosť investícií

Mnohí z nás možno poznajú nasledujúcu situáciu: kúpite si smartfón od určitého výrobcu a o tri mesiace neskôr vyjde novší model. Vo svete EDI nie je dôvod sa niečoho takého obávať, pretože nebudete investovať do včerajšej technológie namiesto tej budúcej. Technológia EDI sa neustále zdokonaľuje a aktualizuje, čo umožňuje používateľom používať najnovšie technológie aj v rámci služby, ktorá úspešne funguje už desaťročia. Význam EDI posilňuje neustále rastúci počet používateľov a významný, zatiaľ nie plne využitý, potenciál EDI do budúcnosti.

5)  Digitalizácia významne znižuje chybovosť

Ľudia sú v mnohých úlohách lepší ako stroje. Ako ľudia okrem iného prejavujeme emócie, sme kreatívni a zvyčajne zvládame úlohy, s ktorými sme sa nikdy predtým nestretli. Úlohy, ktoré sa opakujú, však môžu byť pre ľudí zdrojom chýb. Používanie EDI zabraňuje systémovým nezrovnalostiam (už žiadne tlačené dokumenty s ručným zadávaním údajov), čo znamená, že je možné sa vyhnúť potenciálnym chybám.

6)  EDI je dostupné všetkým

Niet pochýb o tom, že EDI je už dlho rozšírené aj v malých a stredných podnikoch. Spočiatku boli jeho výhody obmedzené na veľké spoločnosti, ale v súčasnosti automatizáciu procesov EDI využívajú aj tie najmenšie spoločnosti. Nová technologická vlna prináša nové riešenia, ako je webové EDI, cloudové EDI, EDI ako služba, API atď., a odstraňuje technologické prekážky, ktoré by bránili využívaniu. EDI je dnes jednoduchšie ako kedykoľvek predtým.

7)  Úspešné EDI sa používa po celom svete

V dnešnom globalizovanom svete sú mnohé spoločnosti súčasťou väčšieho dodávateľského reťazca, či už nakupujú suroviny zo zahraničia alebo vyvážajú vlastný tovar. Spoločnosti vyrábajúce spotrebný tovar rozumejú EDI štandardom rovnako – ako napríklad EANCOM – bez ohľadu na to, kde sa na svete nachádzajú napr. v USA, v Bratislave alebo v Číne. EDI nepozná hranice!

Chcete sa o prínosoch EDI dozvedieť viac? Ak áno, pošlite nám vašu otázku do kontaktného poľa vpravo.

Autor

Štefan Sádovský
Generálny riaditeľ EDITEL CZ&SK

Icon \'i\'

O spoločnosti EDITEL

EDITEL

EDITEL je medzinárodným popredným poskytovateľom služieb v oblasti elektronickej výmeny dokumentov EDI (z anglického originálu Electronic Data Interchange), ktorý sa špecializuje na optimalizáciu procesov dodávateľského reťazca. Spoločnosť poskytuje služby klientom v mnohých rôznych odvetviach.

Portrait photo copyright Editel/Roman Chudý
Symbolic image copyright pixabay

Aktivujte si prosím súbory cookie v nastaveniach Vašeho prehliadača pre prezeranie webovej stránky v plnom rozsahu.
V súčasnosti používate staršiu verziu prehliadača, ktorá môže spôsobovať chyby v zabezpečení a znižovať užívateľský komfort.
learn how to easily update your browser.